Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Kdy je čtvrtek opravdu uplakaný

10. 04. 2020 11:02:02
Uplakaný, nebo zelený. Z hlediska etymologie v tomhle není extra jasno. Zřejmě ta lkavost a pláč, co má v němčině tak blízko k zelené, té zelené spíš podlehly. Nicméně splněno spravedlivě - v břiše mám špenát a vedle mne vzlyky..

Toho chlapa nepřehlédnete. Znam ho snad čtvrt století. Figura bizár, zvláštní týpek všech pubů, co za tónů vyškemraných zaručeně poslední drinků a guinessů a "vážně ještě jednou a dost" nahozených hardrockových vypalovaček s vocasem keltoviny opouštěl sál vždycky poslední. Nikdy jsme se v tom pubu k sobě nedostali, ale po oku se známe. Styl pořád stejnej. Tři šátky na piráta přes sebe...myslím, že dávno předstihl Jacka Sparowa i co se šperků týká, styl hipíků v kombinaci s americkou kántry. Jo. Všude samý třásně, když kabát, černej...hezky až na zem, když bunda , tak bomber s malůvkou lebek a taky řetězy a růže a srdce, co krví těče. Vlání bez ustání tvrdí vždycky koně. Boty, kozačky a taky dost často - šátek přes ústa. Nojo...i tuhle imidž má. Trochu motorkář bez motorky, co to od toho známýho vietnamskýho velkokšeftu, kde mívá stanoviště á, projde dvě stě metrů do parku, a tam mezi bezdomovci už několik let rozebírá život, jeho tíhu. S jinou bezdomoveckou partou na stanovišti bé. Jeho léty přisvojená trasa, jedna z denních jistot. Jako jeho dlouhé černé vlasy a čím dál zsinalejší tvář.

A teď je chvíle, kdy se ocitám poblíž jeho bodu á. U krámu vietnamských obchodníků se vším smíchaným zbožím v patrech, nojo, ale potraviny mají. A tak mají i otevřeno. Z toho krámu jsem si kdysi odnesla taky pár paruk. Já byla sexyčerná, můj manžel Rod Stewart a na maškarním jsme to tenkrát vyhráli. Vystajlovat věci mě baví a ty paruky tu maji prostě parádní.

A o tu paruku jde. Stojím s taškami tady poblíž toho krámu před zebrou a červené se na semaforu protivně líbí. A vedle mne kožený plášť až na zem a smutno až běda. Hovor dolů k vlastnímu pasu nebo nohám. Pití je cítit pěkně na dálku, rouška není, no ale tohle snad proboha chápete. Tenhle rebel jí nosí přece furt. Teď ne. Rebel je rebelem tehdy, když nevypadá stejně. Ted prostě ne...No a tak to slyšíte pěkně a srdce se vám vlastně žalem svírá...Zelená nás oba rozejde a spustí tou chůzí k jeho bodu bé o to větší žal.

"...tys to prostě musela udělat... teď... tyvole na Velikonoce mi vodejdeš..s nim...s nim...už nikdy...pocem...už nikdy...

A s tim pocem a srdcařsky rokerským nevrmór se spustí nefalšovaný chlapský usedavý pláč...

Tohle jsem prostě nikdy neviděla. Ten chlap se vedle mě plouží a něžně hladí umělou blonďatou paruku. Jde po ulici, brečí, na všechny kolem kašle a něžně hladí pomyslné vlasy ženské, té, co mu právě s někým zdrhla. Nese si ten svítivě blond chemlon na ruce jako herec Shakespearův onu lebku v základní existenciální otázce a všechny ty na chodníku v tomhle dojemném pouličním kusu odrovnává mnohem víc než herec jeviště, co má Shakespeara v paži.

Nebudu tu psát, jak často přemýšlím o ženských bez domova nebo těch, co je jim v útěcích z domova dobře, a jak neznedbatelný téma právě tohle je. Nebudu pátrat, která z těch u laviček v parku to byla. Nebo která u toho kšeftu na zemi mezi pytli a taškami, kdy nevíte, co je odpad z obchodu a kdy jsou to majetky těch, co je opilé hlídává pes.

Ale je to zajímavé setkání s láskou, vyjádřenou tak, že se nám některým v domovech s životním jasnem o tomhle ani nezdá.

A je to také návod. Jak ze sebe dostat pláč, i když chlapi prý nepláčou. Pláčou víc holky. A pláčou ženské. Akorát jak ženská je čím dál víc ženská, tak chlapi, kvůli kterým pláč, jsou dost často čím dál víc chlapi. Což s sebou přirozeně nese pár takových nějakých věcí.

Takže kdyby něco, ženské, tak si doma prostě hlaďte kolena. A za ušetřený peníz za paruku jako toho, co vzal roha, si nejen kvůli tomu ukakanýmu beranovi kupte něco hezkého na sebe:)

Hezký sváteční Velký pátek všem.) A sluníčko a lásku:)

-------------------------------------------------------------------------

letos kreslení ostrouhalo, tak holt o rok zpátky;)

https://kielbergerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=710268

Autor: Radka Kielbergerová | pátek 10.4.2020 11:02 | karma článku: 17.25 | přečteno: 290x

Další články blogera

Radka Kielbergerová

...já vím, překážím

Taťána Kuchařová je krásná. V jednom televizním spotu pro Ministerstvo zdravotnictví mluví se seniorem Honzou. Je to jisté prospěšné posílení duševní imunity téhle věkové kategorie. No baže. Začalo to ráno, než jsme jeli do Motola

24.5.2020 v 9:15 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 1582 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Jiříkovo vidění

nebo spíš moje...Jiřík do věcí umí Říznout (mimochodem vítejte u mne v Hajdpárku...je to tu fajn prostor, kde se nalézám čím dál raději:) Půjde tu o Jiříkovo vidění. A moje následné vidění jako u vytržení

23.5.2020 v 22:58 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 234 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Vyřizování si účtů? Ne, jen nenechat věci dojít, kdy si tu facku Tonda z Vyprávěj zaslouží

Filip Vracovský píše článek, co by mohl stát jako příběh sám. Dotýká se mě, bylo by toho víc.Třeba jako paralela s fackou televizního seriálu éry Husáka, kdy se leccos usazovalo a lidi si na "ano, ale srovnej si to" hezky zvykali

20.5.2020 v 9:56 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Funkce diskuzí aneb Stůj, noho, posvátná místa jsou, kamkoli kráčíš...noho, nožičko

Věčné téma diskuze. Někde je neotvírají vůbec a vědí, proč. Někdo je neotvírá vůbec, vše podstatné je článkem řečeno, pak možnost polemiky. Normál žurnalistiky. Diskuze je pak zpětnou rychlovazbou. Nevede-li však k reflexi?

19.5.2020 v 16:42 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 485 |

Další články z rubriky Ostatní

Lukáš Burget

Toto není lavička Václava Havla!

Když se toulám přírodou, občas se mi stane, že na politiku narazím i v místech, kde si právě od politiky chci odpočinout. Jedno takové místo jsem pro Vás vyfotografoval.

30.5.2020 v 9:00 | Karma článku: 31.02 | Přečteno: 1553 | Diskuse

Dáša Stárková

Veřejně známé politické a lidské přehmaty hejtmanky Středočeského kraje

Půjčování auta manželovi, královsky placené mrtvé duše na úřadě, opět půjčení auta manželovi, přestavba ulice, kde žije, lživé nařčení Němců ze zadržení ochranných prostředků a nyní vyfabulované trestní oznámení místo sebereflexe.

29.5.2020 v 19:54 | Karma článku: 42.85 | Přečteno: 3246 | Diskuse

Karel Trčálek

Svatodušní rozumy starého čerta

Čert, který se zjevoval Ivanu Fjodoroviči Karamazovi, byl samozřejmě jen jeho chorobnou halucinací. Já však rozmlouvám s čertem skutečným

29.5.2020 v 17:17 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 211 | Diskuse

Marek Valiček

Květák s vajíčkem je dneska už šatobriard

Sem tam si při našem tlachání se Zorinou dáváme inspirace k tomu, co uvařit, nebo na čem si pošmakovat...

29.5.2020 v 15:57 | Karma článku: 31.15 | Přečteno: 1131 | Diskuse

Dáša Stárková

Paní Veroniko Brožová, jste skvělá, držte se a nedejte se

Nenechte se prosím udolat. Učinila jste správně, že jste hejtmanku Středočeského kraje informovala. Díky její reakci víme, jak nespolehlivé máme vedení a jak bezostyšně hazarduje se zdravím vás zdravotníků i nás občanů.

29.5.2020 v 14:52 | Karma článku: 34.47 | Přečteno: 944 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 21.41 Průměrná čtenost 854

Ráda kreslí, nejraději čte povídky a publicistiku, sleduje dokumenty. Preferuje svobodomyslnost a jízdu na kole.

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...