Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Když někdo tak moc vadí, v tu chvíli to už nebývá o něm

15. 11. 2019 6:00:22
Chvilkaři vadí. Vadí kdekomu, ostatně i já pár výhrad mám. Podle slov Václava Klause nás vracejí před listopad 1989, podle mnoha lidí jsou to výkřikáři, co staví program na neuskutečnitelném požadavku, jsou zbyteční. Ale kdepak...

Mezinárodní konference - Český rozhlas Plus, 30 let bez železné opony

Chci mluvit hlavně o Milionu chvilek a asi by mi ten samolibý kormidelník do přístavu své ješitnosti za tenhle úvod ani nestál. Ale kdo si pustil záznam z konference v Rozhlasu a měl možnost exprezidenta Klause slyšet, dostalo se mu projevu plného skepse a taky jistého důkazu. Varování před vším možným nechám v přesném výčtu stranou až na jedno. Na samém závěru řeči uchopil Václav Klaus jakýsi citát, jak největším neštěstím je, že ty novodobé hrozby nelze pojmenovat. Pak že se jim nemůžeme bránit. Panu profesorovi v přiznání zbývají oči pro pláč tehdy, když nemá nálepku. Jinými slovy, v předchozích větách jsem si užil nalepení, ale tohle je propletenec všeho a já bych tak bojoval, kdyby to - slovy převzatými "bylo možno jednoduše pojmenovat". Jednoduše mít nálepku a nalepit. Napadá mne šíře záběru na cokoliv v pohledu mnohem poctivějšího Václava Havla, který zkoumal a hledal. To, že věci zasluhují neplacatý posudek, vnímal jako bohatství a o boji nijak moc nemluvil. Nešlo-li tedy o lidská práva - oběti zlovůle, vražd a kriminálů. Tedy rozlišoval a nestrašil vším.

Že svět není jednoduchý, není tajemstvím, a že věci dávno přesahují termíny a mění hranice pojmu, je momentální atribut doby. Jenže při vší úctě, tohle s sebou nese pravá svoboda a demokracie. Vyhlížená unifikace se nekoná. Zaplaťbůh. Pan profesor je roztrpčený, co jsme do života museli přijmout, co na nás tlačí - jen pro příklad názory LGBT komunit, a že se tak ztrácejí tradice. Bylo by toho víc a já jsem schopná o tomhle vést debatu, protože to lpění na tradicích i já celkem chápu; Jsem veskrze nostalgik a konzerva. Jenže svoboda je i o tom, že se mám bez manipulačních technik na okolí umět přes informaci a novou věc přenést, vnímat ji a snažit se dobrat. Třeba se snažit nemusím a třeba se nedoberu. Ale vnitřně svobodný se snaží nevytvářet podporu přemrštěným zvěstem, kde se kolikrát zviditelnil jeden fanatik, co mu byl nešťastně dán mediální prostor.

Nelžeme si tu do kapsy. Život naší země se na základě nějakého průvodu pýchy, nějakých přiznaných sexuálních orientací a pobytu dvanácti uprchlíků kdesi v Čechách od ranního vstupu do metra, osmihodinové fachy a práce kolem rodiny vážně za poslední dobu nijak rapidně nezměnil. Ani pro mě a ani pro ty, kdo mají profesora i rádi. Co se mění, jsou různá otevíraná tabu témat Člověk a O tomhle se nemluví - která se v dávkách postupně otevírají už tři století minimálně, kdy se vlivem kapitálu noviny a taky knížky od realistů a naturalistů 19. století až po literární zpovědi dneška staly horkým a žádaným pokrmem. Václavu Klausovi vadí alarmujícím způsobem věci, které o něm v bumerangu říkají:

Nezvládáš být ani po třiceti letech vnitřně svobodný, žiješ v pozici, že o něčem i tak intimním tu pořád rozhoduje někdo druhý. Neumíš přijmout společnost v proměně, která ti defakto nijak nebližuje, viditelně osobně ti naprosto nic neukrádá a na tvé vlastní svobodě tě neomezuje.

Chvilkaři

Tohle sdružení je trnem v oku. Můžeme namítnout, že jsou to političtí neumětelové, slovy exprezidenta Klause - prý nás vracejí před listopad 1989 - já si to nemyslím. Můžeme říct - a já tohle tvrdím razantně, že někde ubrat z emocí a patosu by v čenčnutí vystoupení v tvrdé argumentaci číselných a výčtových povah neškodilo. Některé řečníky nechat doma - protože některá zviditelnění některých řečníků s vyhřezlou neuchopenou příležitostí třiceti let se posunout, tady však chytit rychle lem košile - jsou ku škodě věci evidentně. Ale suma sumárum - klobouk dolů a palce v držení. Proč?

Je to fenomén - Umět lidi svolat. Umět je oslovit a v tom počtu je zvednout od počítačů a rozhýbat je. Dokázat politickým špičkám, že existuje jakýsi dostatečný a znepokojivě silný společný hlas, co si zajistí techniku, postaví podium, zorganizuje návaznost po celé zemi - dovede se semknout. A připomene právě tím množstvím lidí listopad před třiceti lety. Že - a to je trochu nepohodlné, na Letné a na Václaváku v létě nestály jen proklínané elity, ale že se událo, co je právě pro atmosféru doby listopadu 89 příznačné: Dva metry ode mne stál Jiří Fajt, dál dva herci z Plzně, řezníci z jižních Čech, farmáři, studenti a maminky, dělníci i umělci, řidič autobusu...jindy zas majitel Dinoparku, novinář, učitelky, kulisáci i prodavačka ze sekáče, hejtman, proděkan, technik... možná vypadá podivné tohle tu mentorsky zjevovat.

Ale jestli bylo pro dobu sametu něco příznačné, byla to právě ohromná semknutost napříč společností, ba co víc, ukázalo se, že lidi, kteří se před tím naprosto neznali - ať už docela podobně zalezlí, jako jsme i my dnes, nebo ti velmi stateční a pracovití z disentu - dokázali náhle něco spoluvytvářet. Spolupracovat, vnímat jeden druhého, Dokázali se přes všechno cílené rozeštvávání v předhazování té jediné dobré pracující dělnické třídy dobrat něčeho, co se povedlo. Milionu chvilek pro demokracii se po usazení společnosti v pozici mrtvých zklamaných brouků - tohle listopadu 89 vážně podobné je - daří už mnoho měsíců tahat lidi všech profesí do ulic a na náměstí a nutit tu nejvyšší politiku k reakci.

A je tu ještě jedna věc. A není nepodstatná. Zůstanu čistě doma, že to vidí svět - byť důležité je, jako věc třetí nechám stranou. Zůstanu doma, kde je aparát řízený někým, kdo stát řídí jako firmu. Milion chvilek umí být a umí nějak fungovat, a jak jsem napsala - umí zařídit pódium, techniku, mikrofony a je hlasem nespokojených. Vznikla síla. Která je vidět. A díky které je už obtížnější, aby se někdo - třeba panu premiérovi nepohodlný, v tichosti vyhodil z práce a aby někdo v tichosti podváděl a aby si šla jen jedna strana říci na různá fóra své. Chvilkaři, co budou na naší společenskopolitické scéně i možná jen chvilku, možná chvilek víc - vyrovnávají nepoměr. A nadto jsou poněkud nepohodlnou jistotou, a tedy dost možná i chytrou pojistkou, která může být jádrem pudla. Se svými rozhozenými sítěmi v komunikaci s celou zemí - třeba v informovanosti. V momentě, kdy se pomalu obáváme o další osud veřejnoprávní České televize.

Pro pravou demokracii je právě toto vyrovnání nepoměru a pojistění věcí věc víc než žádaná...A ozdravná. Protože, znáte to přece - když tak přespříliš vadíte, něco znepokojivého není ani tak na vás, ale právě na těch, kterým vadíte.

Autor: Radka Kielbergerová | pátek 15.11.2019 6:00 | karma článku: 23.29 | přečteno: 806x

Další články blogera

Radka Kielbergerová

I peklo už na nás kašle

Tedy jedničku má Dvořák a Kolářová, ty si vzpomněli, ale jinak? Něco se s námi stalo. Pořád samé rozčilování, politika - už i já - a takový krásný svátek! A my o něm skoro nic. Blog nám zvážněl. Někdy to tak je

5.12.2019 v 23:43 | Karma článku: 19.78 | Přečteno: 400 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Co tomu řeknou lidi?

Co tomu řeknou lidi mám barvitě zažito z dětství - a nejen. A jestli v českých podmínkách existuje něco jako drsný rituál afrického kmene: Z hocha muž, je to právě to nad tímhle vyhrát. A zbavit se: co tomu řeknou lidi - i v Rusku

4.12.2019 v 19:59 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 595 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Pravdoláskaři konečně přijali, že jsou k smíchu. Dobrá zpráva - Konečně tu máte Novotného

Jak dlouho se ohrnovaly nosy nad smířlivými snahami Havla, Tigrida, D. Burešové, politika Luxe, prý úhoř, nad biskupem Václavem Malým, kardinálem Vlkem, dnes nad papežem Františkem, nad slunečními naivy? Tak přišel Novotný. Vadí?

3.12.2019 v 0:41 | Karma článku: 43.57 | Přečteno: 13387 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Konec vodníků v Čechách

,,Nemáme, a řikám vám to tu furt. Já vám zkusim dát tohle pevný plátno na podžehlení místo toho šikmýho proužku, protože nic jinýho už vyzkoušet nemůžeme. Ale to vám zase bude trčet ...

30.11.2019 v 9:00 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 459 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Ježíši Kriste, víš jak to je?

Ukaž všem, že jsi byl a existoval, protože ve střední Evropě je nejvíce ateistů. Děti si o tobě myslí, že jsi nějaký nosič dárků, že jsi pohádková bytost, mládež už nic moc neví o křesťanství a většina nevěří, že tě ukřižovali.

7.12.2019 v 11:23 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 112 | Diskuse

David Gruber

Číst z papírových knih nebo z displejů počítačů a mobilů?

Žijeme v době přelomové – postupně přecházíme od textů na papíře k textům na různých displejích. Odkud se vám čte lépe? Jaký máte z obojího pocit, názor, jakou zkušenost? Zde se můžete v diskusi opravdu plně projevit a vyřádit.

7.12.2019 v 11:11 | Karma článku: 5.63 | Přečteno: 102 | Diskuse

Lukáš Burget

Nejlepší sólo na bicí

Stejně jako otázka na nejlepší sólo na kytaru nebo kterýkoli jiný nástroj, má i otázka nejlepšího sóla na bicí nekonečně mnoho různých a přitom správných odpovědí. Jednu z nich dal Rick Allen z rockové skupiny Def Leppard.

7.12.2019 v 9:37 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 160 | Diskuse

Martin Faltýn

50 miliard korun! - Zapojíte se?

50 miliard - přesně tolik se předpokládá, že ještě do vánoc utratí zákazníci v obchodech. Jak kamenných, tak na internetu. A co vy - už máte nakoupené dárky?

7.12.2019 v 8:08 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 336 | Diskuse

Václav Poddaný

Česko musí respektovat hidžáb...Kdy bude respektovat mnohoženství a bití žen?

Česká republika musí dle rozhodnutí nejvyššího soudu respektovat náboženský pluralismus. Ok...nic proti,ale když už náboženský pluralismus tak se vším všudy, nebo to už není spravedlivé?Povolíme tedy muslimům bití žen a polygamii?

6.12.2019 v 18:58 | Karma článku: 40.98 | Přečteno: 1425 | Diskuse
Počet článků 244 Celková karma 22.29 Průměrná čtenost 874

Ráda kreslí, nejraději čte povídky a publicistiku, sleduje dokumenty. Preferuje svobodomyslnost a jízdu na kole.

Najdete na iDNES.cz