Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paní Němcová svým příjmením čestně pokračuje v linii odvážných žen

9. 03. 2018 18:40:37
Paní Němcová se umí zvednout v první linii, a tím zvednout chlapy. Umí nastavit zrcadlo tomu, koho by Cermat nenechal odmaturovat z důvodu neznalosti požadavků na slohový útvar, a též ukázat voličům Zemana, co že to na něm milují.

Je normální, příkladné a hezké, když v učebnicích najdete ukázkové projevy bývalých dvou prezidentů, pronesené kdysi při různých příležitostech důležitých vnitrostátních i mezinárodních aktů. A které do učebnic s klidným svědomím, jakožto dobrý návod, kolektiv odborníků pro středoškoláky mohl zařadit. A tak zhlediska požadavků splnění tématu, zpracování a znalosti charakteristických znaků útvaru v maturitním zadání bude skutečným dobrodružstvím do budoucna sledovat, kdo si vezme na triko uveřejnit jako příklad jakýkoliv projev prezidenta Zemana, aniž by se k němu vydavatel nemusel vymezit a nejapně kdesi na liště uvádět, že určité řádky do projevu jako takového nepatří. Aby nemusel vysvětlovat, že inaugurace jako uvedení, či instalace do funkce má požadavek nastínění vize budoucího konání a směřování kročejů, ve funkci prezidenta očekáváno po důstojnější cestě, nikoliv vyjmenovávat, co je zemřeno po pěti letech a jaksi už neplatí (co proboha s tím?). Například, kolikrát si v astronomickém počtu dotyčný sednul za pět let do auta, aby zamával hrablům.

Pokud by maturant při psaní projevu tohoto zadání mařil čas sčítáním vin a chyb kohokoliv jiného než sebe - to by význam pro rekapitulaci s následným uznáním nezvládnutého - a slib činit v budoucnu lépe - opodstatnění mělo, pokud by se student v projevu přilepil zadnicí k zemi ve vysvětlování, kdo mu kdy ublížil (koho to zajímá? minulost) - a pokud by se nenašel hodnotitel, který to má relativně na háku a chce si opravdu hlavně vydělat, Miloš Zeman, potažmo student epigon, by zkrátka nesplnil kritéria pro hodnocení a nenapsal písemnou práci z češtiny.

Voliči Miloše Zemana jej uznávají jako někoho, kdo není kývač. Kdo má svůj názor, kdo je chytrý a kdo je především svůj. A kdo si nenechá diktovat...a že je dobře, že věci dělá a říká narovinu.

Paní Miroslava Němcová včera dodržela vše, co je adorováno u Miloše Zemana. Po třetí větě, kdy Miloš Zeman dokázal větou čtvrtou, že je mu ku srandě to, co právě svatosvatě s celou pompou slíbil, Miroslava Němcová slušně připomněla, že prezidentem je muž, který má svůj názor a prezident, co na zdech střídá ve školství Ježíše, má jíti příkladem. Projevila názor, že dál poslouchat nechce, že se jí zrovna jako jemu nechce kývat a že umí stejně jako on odejít ze sálu. Totiž velmi podobně jako to příkladně on udělal před několika měsíci v záběru televizních kamer Bohuslavu Sobotkovi. Rozhodnul se a ...důležitý akt, který národ sledoval, nedůležitý akt, který celý národ sledoval - ukázal kameře záda a hotový s prací nutného odešel krokem sebevědomým.

Paní Němcová ukázala jen to, co voliči Miloše Zemana naprosto milují. Ukázala nespoutanost vlastního názoru, který ani ona nehodlá mírnit za žádných okolností - není-li s ním sžita, kamera nekamera. Jenže zatímco ona a jiní na takový - jako ten včerejší - akt přicházejí v doufání smířlivosti a dodržení etických pravidel, což se u této nejvyšší příležitosti jako řád zkrátka očekává, ono vynášené "dítě" povyšované chvílí podobné korunovaci králů zaznamenané datem v dějepise - situaci nejenže nechápe, ale chytne se příležitosti setkání nad důlkem, od něhož se včera odešlo ve sporu o skleněnku - ale vyřídit se to prostě musí a má.

Netajím se tím, že kdybych právě paní Němcovou viděla před pěti lety nebo i nyní na kandidátce prezidentské volby, poměrně dlouho říkám - dovedu si ji tam představit. A říkám to ruku v ruce s tím, že ODS nemám ráda.

Ale mám ráda odvážné dámy typu Boženy, Dany a Miroslavy Němcové, které uměly a umějí - vlastně i tak nějak tady za pomyslnou rakví - jít klidně hrdě první a samy.

Paní Němcová, kdybych mohla, kytku Vám dám osobně. Odvaha se totiž jeví jako něco zbytečného. Pravda to není a nebyla nikdy. Za Váš projev svobody ducha a nechuti setrvávat v místech českých králů, která jsou sesazována na post prostoru hospody a která začínají zoufale volat po desinfekci, Vám nelze než poděkovat.

Autor: Radka Kielbergerová | pátek 9.3.2018 18:40 | karma článku: 43.11 | přečteno: 7680x


Další články blogera

Radka Kielbergerová

Jsi jako žena

"Pojď...dělej, skoč... jsi jako žena. Ženo...ženo!"...smích. Pod skokanským molem se ozývá smích. Černému krasavci se lesknou svaly nabyté přirozeným pohybem rozlítaného kluka jeho věku, zuby svítí v širokém úsměvu mokré tváře...

10.8.2018 v 1:28 | Karma článku: 15.53 | Přečteno: 685 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Čas meruněk, co létávaly, aneb Vítězství bariér

V tuto dobu byl čas vzít kárku a jít ke trati. A tam čekat a pak zběsile mávat a vidět v okýnku tátu a dva kluky, jak na jeho "tři" vypouštějí krabici na laně a ta letí. A je plná meruněk. Ze Slovenska. Táta se vracel z puťáku.

23.7.2018 v 2:02 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 352 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Luboš dnes slaví a já vzpomínám na první vážnou lásku

Jméno, které šestnáctého července vykouklo z kalendáře, nebude vykukovat dlouho. Pod Lubošem sedí jméno Cedrik. To je ten nový kalendář, kde jsou ženské odvozeniny zrovnoprávněny a nová jména našich vod vítězně zadupávají domácí

16.7.2018 v 17:13 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 417 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Vidět puntíky

Tam i domů jsme šli pěšky, tak jako v černém smutku dlouhými alejemi na vsích. Synova hlava si nastavila jít, ne jet. Tak s těmi odranými podpatky smutečních lodiček teď letím pro podpatky nové. A vedle ševce krámek, kam léta chci

30.6.2018 v 23:35 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 440 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Nepotřebujeme imigranty - my se pomlátíme navzájem sami

Během několika málo dní se v tisku objevilo hned několik děsivých případů které ukazují, že násilí není doménou imigrantů s tmavší pletí, jak se neustále snaží dokázat někteří blogeři, ale že je podstatou člověka jako takového.

17.8.2018 v 20:13 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 796 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak spolu souvisí islám, LGBT-Prague Pride a Petr Hannig, kandidát na pražského primátora?

Všechno souvisí se vším a tak nezbývá konstatovat, že po světě pobíhá spousta komických postaviček a to nejen v duhovém průvodu Prague Pride, či jak se ta Sodoma Gomora jmenuje

17.8.2018 v 17:27 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 299 | Diskuse

Pavel Nitka

Já bych všechny ty ipsylóny zrušil

Vždyť k čemu to vlastně je? Podle mne jen k tomu, aby sy mohli učitelky češtiny léčit svůj mindrák na svích žácích, kteří už to po škole stejně nebudou potřebovat...

17.8.2018 v 16:26 | Karma článku: 19.66 | Přečteno: 349 | Diskuse

Martin Faltýn

Znáte Ukrajinskou hořčici?

Tedy ono se jí spíše hovorově říká ruská... Ale ani v tomto případě to nemá nic společného s prohlášením komunistického představitele, že invazi v r 1968 k nám provedli Ukrajinci a ne Rusové.

17.8.2018 v 14:15 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 653 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Co přineslo půlstoletí od 21. srpna 1968

Blíží se 50. výročí sovětské okupace Československa, od 12. července 2018 máme vládu trestně stíhaného premiéra podporovanou komunisty, a předseda KSČM tvrdí, že v srpnu 1968 zosnovali invazi hlavně Ukrajinci. Jak to souvisí?

17.8.2018 v 13:20 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 972 | Diskuse
Počet článků 188 Celková karma 16.74 Průměrná čtenost 790

Ráda kreslí, nejraději čte povídky a publicistiku, sleduje dokumenty. Preferuje svobodomyslnost a jízdu na kole.

Najdete na iDNES.cz